Bakarsan Bağ Olur Bakmazsan Dağ Olur!

24.8.2020 14:25:41

Bu yıl Banaz’ı siyah karası kurutmalık üzümü Türk Patent Ve Marka Kurumu’nun 17/02/2020 tarihli 71. Sayılı Resmi Coğrafi İşareti yapılarak tescillenmiştir.

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

              Tam da mevsimi olan üzümün, insan tarihiyle eşdeğer olan en eski meyve türlerinden birisidir. Eskiden Malatya’nın bağ köyleri olarak adlandırılan, ailelerin geçim kaynağı olan Banaz’ı, Gündüz bey, Kileyik, Tecde, Yeşilyurt ve köylerin. tarımı ve uğraşı bağcılık olduğu bilinmektedir. Banaz’da  başta siyah kurutmalık üzümü, tenhabi, kureyş ve daha bir çok çeşit üzüm yetişip. çevresine ve bölgeye de yaymışlar ve de  ürünü  ayrı ayrı değerlendirilip; kuru üzüm, pekmez, pestil ve daha bir çok şekilde kullanılmaktaydı. 
        Hatta dayanıklı kırmızı üzümleri  Aralık ayına kadar saklanıp kış mevsiminde bile evde sofrada  yemeye  ve pazarda satılmaktaydı. Her çeşidinde bir başka tat ve aroması olan bu değerli üzümlerin zaman içinde ağaçların yaşlanmasıyla ve bağ hastalıklarının artmasıyla verimi düşmüş ve hatta bağların kurumasına kadar gitmiş, üreticinin de gelirinde ciddi bir azalma olunca bağlar tamamen terk edilmiştir. Örneğin  bazı bölgelerde ve köylerde en az  ikiyüz  üçyüz parça bağ vardı şimdi ise bazı yerlerde bir tane bile bağ yok.
         Bu yıl Banaz’ı siyah karası kurutmalık üzümü  Türk Patent Ve Marka Kurumu’nun 17/02/2020 tarihli 71. Sayılı Resmi Coğrafi İşareti yapılarak tescillenmiştir. Siyah karası kurutmalık üzüm Malatya’ya özgüdür ayrıca sağlık açısından kan yapıcı ve yüksek antioksidan içermesiyle önem taşımaktadır. Bu nedenle siyah kuru üzüm tescillense de  talep artsa da maalesef o eski  bağlar yok  Yeni dikilen ve yeni  yetiştirilen bağların sayısıda çok çok düşük teşvikte edilmiyor . yeterli üzüm de bulunmamaktadır. 
         Yeniden üretimin artırılması, canlandırılması, geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi için sıfırdan başlayarak üzüm çeşitlerinin daha doğru bir dikim için ilgili teknik elemanların nezaretinde bağcılığın özellikle de tescil olunan Malatya’nın Siyah Kurutmalık üzümlerinin  dikim ve üretimine  yönelik devlet teşviki, hibe destekleri, sertifikalı asma fideleri, modern bağcılıkta olmazsa olmaz teli sistemi gibi giderlerin günün koşullarına uygun hibe ve desteklerin verilmesi. özellikle de bu bölgelerde verimi ve değeri yüksek  üzüm çeşitlerine de önem verilmesi  gerekmektedir.
         Ayrıca üretim aşamasında ve  pazarlamasında üreticilerin faydalanabileceği birlik ve kooperatiflerin kurulması  ve üzüm satış piyasa ve pazarlamasıyla oluşacak ürün değer piyasası oluşturulmalıdır. Belki bu sayede katma değer yaratacak  eski bağcılık ve üzüm bolluğu. ve hak ettiği yeri bulacaktır.
Hamit Kiraz - 24.08.2020

Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Yapılan Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Örnek Gazete
Süper Lig Puan Durumu

Nöbetçi Eczaneler

Yazarlar