Belediye Meclis Üyeleri " Evdeki Hesap Çarşıya Uymuyor "

31.8.2020 07:35:59

Beldeye meclis üyeleri yerel seçimlerde önce seçilebilecek sıraya girmek için mücadele ederler, sıraya girdikten sonra seçimlerde kendi imkanlarıyla bölgesinde öncelikle

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

       Beldeye meclis üyeleri yerel seçimlerde önce seçilebilecek sıraya girmek için mücadele ederler, sıraya girdikten sonra seçimlerde kendi imkanlarıyla bölgesinde öncelikle  mensup olduğu partinin belediye başkanını ve beraberinde kendisinin de seçilmesini hedefler ve bu hedef doğrultusunda bölgesindeki seçmende oy ister. Vaadlerde bulunur, daha iyi hizmet yapacağını, daha çok çalışarak eksik kalan hizmetleri tamamlayacağını ve seçmene karşı bir sorumluluk taşıyacağını, seçmenin acı tatlı gününde yanında olacağını, sık, sık kendilerini ziyaret edeceğini, özelikle de kırsal kesimin eksik kalan hizmetlerinin yapımına öncelik vereceğini ve merkez mahallelerde ne hizmet varsa kırsalda da bu hizmetlerin olacağını, hizmetlerin de bir an önce yapılması için bu istekleri mecliste dile getireceğini, seçmenlerin kendisine verdiği yetkiyle sorunlarını çözeceğini söylet ve seçilir. Meclise geldiğinde bakar ki vatandaşa verdiği hizmet sözünün yetkisi  kendisinde değilmiş (evdeki hesap çarşıya uymuyor).
       Meclis üyeleri içlerinde bazıları başkan yardımcılığı ve daimi encümenliğine seçilir. Aktif görev almayanlar da ayda bir belediye başkanların başkalığında toplanır ve her gurubun sözcüleri belirlenir. İktidar partinin meclis üyesiysen başkan ne derse o olur. Muhalefet parti üyesi bir meclis üyesi isen bir şey söylesen de kabul görmez arada bir önerge de verilse çoğunluk oy yoksa reddedilir. Böyle bir sistem ile meclis beş yıl süresini tamamlar ve yeni seçim vakti gelir.
       Belediye meclis üyeleri seçmenden oy isterken seçmene verdiği hizmet sözünün karşılığı bir yerel yönetici olarak mecliste söz ve karar sahibi olmalıdır.
       Belediye meclis üyeleri iktidar muhalefet ayrımı yapmadan, bölgesinde yapılan hizmet takibi ve ihtiyaç halindeki ziyaretlerde belediyede araç gereç kolaylığı sağlamalıdır.
       Belediye başkanlarımızın yapacağı mahalle ziyaretlerinde bir iki meclis üyesi yanında götürmeleri gerekir ki seçmen oy verdiği meclis üyesini de  görsün. 
       Belediye meclis üyelerin sosyal hakları olmalı ve günün şartları ile uygun sahada yapacağı hizmet takibi ve halka ulaşması gibi konularda verilen emeğini göz önünde bulundurarak en az asgari ücret maaşı verilmeli.
       Büyükşehir olmadan önce kırsal kesimin temsilcileri olan il genel meclis üyelerinde vatandaşın gördüğü ilgi ve alışkanlığın yerine belediye meclis üyeleri olmalıdır.
       Belediyenin ihtisas komisyonlarında yüzde oranına takılmadan daha çok katılım sağlanmalıdır.
       Kısacası yerel yönetimler bir bütün olarak daha verimli bir hizmet yarışında olmalı ve yetki ve kararlara daha fazla katılım sağlanmalıdır. 
      Hamit Kiraz 31-08-2020

Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Yapılan Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Örnek Gazete
Süper Lig Puan Durumu

Nöbetçi Eczaneler

Yazarlar