Bakkal Amca Kimdir?

5.10.2020 07:43:22

Büyük bir iş yapmaya sermayem yetmez. Zar zor bir kaç kuruş biriktirip yarı borca yarı peşin çalışırım. Mahallemdedir, evime yakındır, ailece bakarız bir uğraş bir ekmek parası çıkar.

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

        Büyük bir iş  yapmaya sermayem yetmez. Zar zor bir kaç kuruş biriktirip yarı borca yarı peşin çalışırım. Mahallemdedir,  evime yakındır, ailece bakarız bir uğraş bir ekmek parası çıkar. Çağa çoluğumuz ele muhtaç olmaz diye bir bakkaliye dükkanı açar işe başlar. Sonrası ne uzanır ne kısalır kurtulmak ister kurtulamaz.
         Bakkal amca. mahalleye giderken ilk tanışacağınız, mahalle hakkında bilgi edineceğiniz kişidir. Mahallenin  postacısıdır. Eskiden askerden mektup yazardık, bakkal  Ahmet dayı eliyle eve  ulaştırırdı.
        Bakkal mahallenin zabıtası, asayişi, hırsızlık olur ondan sorulur, çocuğu kayıp olur eve gelmez, bakkal'a amcaya sor hele görmemiş mi? denir.
   Bakkal mahallenin bankasıdır, acil bir ihtiyaçta ilk başvuracağınız yerdir. Çocuğun okul harçlığı olmaz baba derki; çocuğum git bakkal amcadan al ben  maaş alınca veririm.
        Bakkal mahallenin ilk yardımıdır. Parası olmayınca ekmeğini, ihtiyaçlarını borca alır ay başında olduğu kadarını öder kalanı gelecek aya veririm der. Öyle olur ki bazen altı  ay bir yıl iki yıl uzar. Ürüne zam yapılmış iki kat olmuş halen parasını almamış idare etmiş kişidir.
         Bakkal mahallelinin anahtarını teslim edip eşim gelirse alır denilen yer. Emanetini bıraktığı, benim evimi kiraya ver,  bana kiralık ev bul, adres sorar evi kadar tarif eder ve çocuklarımıza göz kulak ol diyeceğin kişidir.
       Bakkala alış verişe gidersin paran yetmez sonra getirirsin der. Bir yere yazmaz bile sen unutursun o da unutur öyle gider. (marketlere gidersin bir kuruş kalsa ürünü alamazsın fiyata da aşağı yukarı aynı)
       Tüm bu sorumlulukları üzerinde taşıyan bakkal amcaya karşı mahalleli ne yapıyor. Peşin olunca marketlere gidiyor. Borca alacaksa bakkal amcaya  gidiyor. 
         Halbuki bakkal amcanın  bu hizmetlerine karşı ve işinin devamı için  evine  ekmek götürebilmesi icin ilk başta mahallelinin sahip çıkması gerekir.
         Hükümetlerin ve  yerel yönetimlerin  pandemi süresince, ekonominin daralması.   işlerin bu kadar bozulmuşken desteğe acil ihtiyaç olduğu bu döneminde, küçük esnafa sahip çıkması gerekir.
         Çünkü bu kesimin devlete yük olmadan ekmeğini kazanan  bir kesim olduğu unutulmamalı, aksi halde bir işsizlik daha yaratılmış olacak. Yıllarca ilgili oda  başkanları da dile getiriyorlar uğraşıyorlar büyük marketlerin şehir merkezlerin dışına çıkartılması için ama bir türlü bu yasalaşmadı.yasa varda uygulanmadı mı? bilmem de gördüğümüz her sokakta her cadde de zincir marketler yarış  halinde devam ediyorlar. 
         Hükümetinde yerel yönetim lerinde küçük esnafa sahip çıkması temenisiyle.

05 19.2020 / Hamit KİRAZ

Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Yapılan Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Örnek Gazete
Süper Lig Puan Durumu

Nöbetçi Eczaneler

Yazarlar