'100 Yılın En Büyük Yatırımları Maski Tarafından Yapılıyor'

Sütlüce, Dilek ve Topraktepe'de Çalışmaları İnceleyen Başkan Gürkan '100 Yılın En Büyük Yatırımları Maski Tarafından Yapılıyor'

PAYLAŞ
'100 Yılın En Büyük Yatırımları Maski Tarafından Yapılıyor'
Sütlüce, Dilek ve Topraktepe’de Çalışmaları İnceleyen Başkan Gürkan; “100 Yılın En Büyük Yatırımları Maski Tarafından Yapılıyor”
Malatya Derin Haber - Editör

       Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Sütlüce, Dilek(Örenönü) ve Topraktepe Mahalleleri kanalizasyon hattı çalışmalarını inceleyerek ilgililerden bilgiler aldı. 


       Yeşilyurt İlçesi Sütlüce, Dilek (Örenönü) ve Topraktepe Mahalleleri Kanalizasyon hattı çalışmaları kapsamında yapımı devam eden, yaklaşık maliyeti 18 milyon TL olan 25 bin 256 metre kanalizasyon hattı, 1 adet 1500 kişilik foseptik, 571 adet muayene bacası ve 270 adet parsel bacası çalışmalarını inceleyen Başka Gürkan’a, Genel Sekreter Yardımcıları, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, Daire Başkanları ve muhtarlar eşlik etti.


       Şuana kadar 9 bin 439 metre kanalizasyon hattı, 233 adet muayene bacası, 61 adet parsel bacası ve 1500 kişilik foseptik çalışmalarının tamamlandığı alanda açıklamalarda bulunan MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, “Malatya’mızın geneli itibariyle altyapıyla alakalı olarak bütün mahallelerimizle ilgili ihtiyaçlarımızı çıkarmıştık. Özellikle şehrin yakınında olan ve gelişime açık olan mahallelerimizde gerek içme suyu, gerek kanalizasyonla alakalı sorunları tespit ettik ve projelendirdik. İlk etapta Sütlüce, Dilek (Örenönü) ve Topraktepe Mahallelerini ilgilendirdiği için içme suyu şebekesini ihale etmiştik ve akabinde kanalizasyon şebekesini ihale ettik. 


       Yaklaşık 26 km kanalizasyon şebekesi yapıyoruz. Bunun 10 km’lik kısmını tamamladık ve diğer çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca 1500 kişilik foseptik çukurunun yapılması gerekiyordu yaptık ve tamamladık. Aynı zamanda Batı Kolektörünün Dilek Mahallesinde olan kısmına başladık ve 3.5 km’lik kısmını tamamladık. Şuanda Hekimhan-Sivas yolu geçiş çalışmalarımızda devam ediyor. Parasal anlamında baktığımız zaman içme suyu anlamında 10 Milyon TL, kanalizasyon anlamında 15.5 Milyon TL, Batı Kollektölü ile alakalı olmak üzere 30 Milyon TL ile yaklaşık 55 Milyon TL Yeşilyurt ilçemizin Sütlüce, Dilek (Örenönü) ve Topraktepe Mahallelerine üst yapı hariç olmak üzere harcamış olduğumuz bedeldir. Hedefimiz bu yıl içerisinde bir aksilik olmazsa üç projemizi de tamamlayıp vatandaşımızın hizmetine sunmaktır” dedi.


MUHTARLARDAN BAŞKAN GÜRKAN’A TEŞEKKÜR


       Topraktepe Mahalle Muhtarı Abdulkadir Karaman bölgeye yapılan yatırımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve ekibine teşekkür etti.


Sütlüce Mahalle Muhtarı Mehmet Kılıç ise, “Başkanımız iki sene içerisinde eksik olan işlerinin yanı sıra yeni işlerimizin de hepsini tamamladılar. Bu konuda Başkanımıza nazar değmesin diyorum. Kanalizasyon ve içme suyu anlamında Başkanımız son 20 yılda mahallelerimize yapılmayan işlerimizi yaptı ve tamamladı. Bu hizmetlerden dolayı Sayın Başkanımıza ve MASKİ Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


       Şahnahan Mahalle Muhtarı Mehmet Şimşek’te, kanalizasyon çalışmalarının mahallelerinde yapıldığını ve yaklaşık 100 km’lik bir çalışma yapıldığını bu anlamda Başkan Gürkan’a teşekkür ettiğini dile getirdi.


MASKİ TARAFINDAN 2021 YILI İÇERİSİNDE 600 MİLYON YATIRIM


       MASKİ tarafından bu yıl içerisinde sadece 600 Milyon TL’lik bir yatırımın yapılacağını söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Üç mahallemizi içerisine alan çalışmalarımızı inceledik. Çalışmaların halkımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Çalışmalarımızda lokal anlamda bir yeri yapıp daha sonra tekrar yapılan çalışmaların mükerrer şekilde yapılması gibi bir çalışma örneğini benimsemiyoruz.


         Biz öncelikle Batı Kolektörü diye tabir ettiğimiz ve Yeşilyurt İlçesinin atık sularının Beylerderesine aktığını biliyoruz. Bundan dolayı ilk etapta Yeşilyurt bölgemizin kurtarılması anlamında ve atık suların akarsulara karışmaması noktasında Batı Kolektörünü ihale ettik. Diğer yandan içme suyu hattı ile ilgili yaklaşık 26 km’lik bir hat var. Ekleriyle birlikte 19 km’likte kanalizasyon hattı çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaların bölge halkına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.


       Şuanda 100 yılın en büyük yatırımları MASKİ tarafından yapılıyor. Bu yıl sadece MASKİ tarafından yapılacak yatırım 600 Milyon TL’ye tekâmül ediyor. Buda Malatya tarihinin önemli bir rekorudur. Bunu da 100 yılın hizmet hamleleri diye değerlendirebiliriz. Gerek yol, gerek altyapı, gerek içme suyu ve gerekse kanalizasyon noktasında yoğun bir çalışma içerisindeyiz. 


       Geldiğimiz iki yıllık süreçte hakikaten yüz yıllara tekâmül eden işler Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. İnşallah önümüzdeki dönemlerde Malatya’mızı mazisine layık istikbale hazırlama noktasında ve Malatya’nın modern ve çağdaş bir şehircilik anlayışına kavuşması noktasında bunları yaparken kent kimliğine, kent estetiğine, kent hafızasına ve kent belleğine de dikkat edeceğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN