Ağbaba TBMM'de İnsan Kaçakçılığı Gerçeğini Anlattı 'Vıp Hizmet, Vıp Kaçakçılık'

'Almanya'da Bingöl Kadar Bir Şehir Kuruluyor'

PAYLAŞ
Ağbaba TBMM'de İnsan Kaçakçılığı Gerçeğini Anlattı 'Vıp Hizmet, Vıp Kaçakçılık'
“Almanya’da Bingöl Kadar Bir Şehir Kuruluyor”
Malatya Derin Haber - Editör

        CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ülke gündemine bomba gibi düşen  belediyelerin gri pasaportla insan kaçakçılığı yapmasını meclis genel kurulunda anlattı; “Dünyada çeşitli insan kaçırma yöntemleri var. AKP’li belediyeler sayesinde VIP hizmetle VIP insan kaçakçılığı eklendi” dedi.

 

       Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından hazırlanan “Belediyeler eliyle insan kaçakçılığı” konusundaki meclis araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Meclis araştırma önergesi AKP ve MHP ‘nin oylarıyla reddedildi.

 

MİLLETVEKİLLERİNE HAZIRLADIĞI TABLODAN KAÇAKÇILIĞI ANLATTI

 

       Ağbaba genel kurulda yaptığı konuşmada son günlerde Türkiye'ye âdeta bir bomba düştüğünü belirterek, “Dünyada başka ülkelerde olmayan bir yöntemle Türkiye'de insan kaçırıldığı ortaya çıktı. İlk olarak Malatya ilimize bağlı Yeşilyurt ilçesinde bu olayın gündeme geldiğini gördük, Yeşilyurt Belediyesi Meclis üyelerimiz bunu gündeme getirdi ve Türkiye'yle paylaştılar. Şimdi, ben de Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu konuda bilgi sahibi olabilmesi için süreci sizlere anlatmak istiyorum” dedi.

 

TÜRKİYE'DE VAR MI? ÇOK SAYIDA VAR MAALESEF.

 

        Ağbaba “Yurt dışına kaçış ile ilgili ilk olarak Türkiye'den umudunu kesmiş, iş bulamayan evine ekmek götüremeyen bir insan grubunun olması lazım. Türkiye'de var mı? Çok sayıda var maalesef. Bu insan grubunu bilen insanlar, bir çete; bir ayağı yurt dışında bir ayağı Türkiye'de bir organizasyon yapıyor. Yeşilyurt örneğinde Almanya'da E.K. isminde birisi, Türkiye'de A.A. isminde bir AKP'li politikacı birlikte bir araya geliyorlar, bir organizasyon kuruyorlar ve bu organizasyon bir derneğe yurt dışına kaçırılacak insanları üye yapıyor. Ardından bir belediye bulunması lazım, kilit noktalardan biri de belediyenin olması. Belediye Meclisi karar alıyor, bu Meclis kararıyla birlikte Valiliğe başvuru yapıyorlar, hizmet pasaportu… Siz hizmeti bilirsiniz geçmişte…Hizmet pasaportu isteniyor, belediye Meclisi hizmet pasaportu verilecek kişilerin isimlerini Valiliğe gönderiyor.Hizmet pasaportunu alan bu insanlar otobüslerle yurt dışına gidiyorlar. Gidiyorlar ama gelmiyorlar. Malatya'dan 45 kişi gidiyor, 2 kişi geliyor, 43 kişi gelmiyor” ifadelerini kullandı.

 

 PASAPORT BİR ÜLKENİN NAMUSUDUR,DEVLETİN ŞEREFİDİR

 

        “Bu kaçakçılığın  2 kritik yeri var: Bir, belediye; iki, valilik hizmet pasaportu. Belediyeyi bu sistemden çıkarırsanız bu kaçakçılık gerçekleşmiyor”şeklinde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “ Dünyada çeşitli insan kaçırma yöntemleri var, sayenizde dünya ilk kez yeni bir insan kaçırma yöntemini görmüş oldu. Bir VIP hizmetle VIP insan kaçakçılığı yapılıyor Türkiye'de.Pasaport bir ülkenin namusudur, bir devletin şerefidir. Pasaport öyle gelişigüzel dağıtılamaz. Eğer sizin pasaportunuz değersizleşirse AK PARTİ'den giden milletvekili de sıradan vatandaş da dış ülkelerde itibar görmez, itibarımız zedelenir.”dedi. Bülten

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN