Genel Başkan Yardımcısı Alfatlı Yanlıştan Bir An evvel dönülsün

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ekrem ALFATLI , ''Yanlıştan Bir An evvel dönülsün ' dedi

PAYLAŞ
Genel Başkan Yardımcısı Alfatlı Yanlıştan Bir An evvel dönülsün
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ekrem ALFATLI , ""Yanlıştan Bir An evvel dönülsün “ dedi
Malatya Derin Haber - Editör

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ekrem ALFATLI , ""Yanlıştan Bir An evvel dönülsün “ dedi
“ Amme Alacaklarının Tahsil Usulü hakkında kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik  yapılmasına dair”  18 Maddelik 7316 sayılı Torba kanun  TBMM kabul edilerek yasalaşmıştır.
Cumhurbaşkanımızın 2 Mart 2021 Tarihinde Kamuoyu ile paylaştığı, İnsan Hakları eylem planı  ve hemen akabinde 12 Mart 2021 Tarihinde Yatırım,İstihdam,Üretim  ve ihracatı arttırıcı ve destekleyici Ekonomi Reformları , ülkemizi  özellikle pandami döneminde ciddi sıkıntı çeken tüm kesimleri heyecanlandırmış idi.
Üzülerek gördük ki, şu ana kadar  açıklanan bu reform  hamlelerinin içeriği konusunda  yeterli ve tatmin edici  uygulamalar  hayata geçirilememiştir.
2018 Yılında  ekonomik gerekçeler ile  yaklaşık 939,000 adet Kurumlar Vergisi mükellefinin, kurumlar vergisi oranını %20 den %22 ye arttırmış ve üç yıllık süre 2020 yılında son bulmuş idi.
Daha çok destek ve teşvik bekleyen iş dünyası, 7316 sayılı  torba yasa ile Kanunun 13, maddesinde yaklaşık 939,000 kurumlar vergisi mükellefini ilgilendiren  vergi oranı %25 oranında arttırılarak 2021 yılında %20 den %25 e  çıkartılmıştır..Bu oran 2022 yılında ise %23 olarak uygulanacaktır. Bu, ülkeye yatırım çekmeye çalışan uygulamaya bile bile  sekte vurmaktır, edilemez bir durumdur.
Ayrıca SGK tarafından çalışanlara verilen birçok destek ve teşvik , bu sistemin  oldukça karmaşık olmasından dolayı da  ,işverenler bu desteklerden  yeterince yararlanamamakta, varsa eksik yararlanılan destek ve teşvikler  geriye doğru 6 ay  süresince mükellef tarafından düzeltilebilirken, bu kanun teklifinde  işverenin  düzeltme hakkı , elinden alınmaktadır.
Bize göre  kurum , düzeltme hakkını işverenin elinden alacağına , işverenlerin  eksik yada yeterince verimli kullanamadığı bu teşvikleri resen düzeltmek sureti ile  istihdam üreten, yatırım yapan  vergi ödeyen  işverenlerimize ve işçilerimize bu hizmeti vermeli, kanunen tanınan tüm imkan ve hakları resen kullandırılmalıdır.Bu konuda irade gösterilir ise oldukça karmaşık olan bu desteklerden tüm istihdam üretenler hakkaniyet ile faydalanabileceklerdir.
Dünya olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde , esnafımıza ,sanayicimize, çiftçimize, üretenimize  ilave yükler yüklememek , imkanlar ölçüsünde onların yüklerini  hafifletmek de  devletimizin en asli görevidir.
Bu vesile ile Huzur iklimi Ramazan ayının Tüm İslam Alemine  önce sağlık , huzur  ve bereket getirmesini Yüce Rabbimden diliyorum.
Sağlık ile kalın inşallah.
Ekrem ALFATLI
BBP İş Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Bülten

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN